MÉ ČLÁNKY - Jan Filip - věštec

Přejít na obsah

MÉ ČLÁNKY

Skryté stránky > Články

- Jan Filip - věštec, diagnostik, bylinkář, terapeutvýklad karet a run, diagnostika zdravotního stavu, bylinkářství, všeobecná magienavštivte můj E-Shop s talismany a amuletynavštivte můj E-Shop s magickými předmětyobjednejte se na výklad karet a runpřečtěte si mé články, publikované v tiskuzjistěte, jaká runa Vám byla dána do vínku


Císař Karel IV. jako velký mystik miloval, když měly věci řád. Českého krále fascinovaly symboly. Když se rozhodl, že z Prahy udělá centrum světa, začal budovat úplně nové město. Město, které podléhalo vesmírnému řádu.
Hlavní dominanty města chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Kamenný (Karlův) most tedy nechal vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno slavné Pražské slunovratové mystérium, na které se v Praze trošku zapomnělo.
Základní kameny chrámu na Hradě, mostu v podhradí a mostecké obranné věže na Starém Městě byly položeny s jasným záměrem dát těmto městským dominantám kosmický řád. Proto Karlův most dnes stojí o několik desítek metrů proti proudu než jeho předchůdce Juditin most. Posunutím pražského mostu o desítky metrů stvořili stavitelé Pražské mystérium, které je možné pozorovat každý rok.
V den letního slunovratu při západu slunce projde sluneční kotouč lucernou velké jižní chrámové věže. Na své dráze putuje dále do lucerny východní gotické věžičky, aby zapadl do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta, patrona chrámu a českého království. Ideální místo pro pozorování tohoto slunečního představení je pod Staroměstskou mosteckou věží nebo kdekoliv na Křižovnickém náměstí.


Proč to všechno?

Ve středověku pohyby vesmírných těles zasahovaly do lidských životů daleko výrazněji. Jejich postavení sloužilo jako kalendář, hodiny. Umožňovaly lidem orientaci v čase. Při slunovratu má slunce vůči zemi jedinečné postavení a proto se tradičně využíval k orientaci staveb. Vzpomeňte na Stonehenge nebo třeba chrám Abú Simbel v Egyptě. Slunce zapadá na obzoru v nejzazší poloze a další dny se začíná zase vracet.

Symbolika Pražského slunovratového mystéria

Symbolika pražského slunovratu má několik rovin. Vesmírné divadlo vyzdvihuje jméno Karla IV. Pocházel z rodu Lucemburků. Přičemž Lux znamená světlo a Burg je hrad tedy hrad světla .Západ  slunce do siluety Pražského hradu je jakýmsi podpisem vladaře Lucemburka.
Slunovrat je holdem svatému Vítu, jehož svátek připadá na 15. června. V době Karla IV. byl ještě používán Juliánský kalendář a svátek patrona katedrály a celého království tak připadal na tento den. Svatý Vít byl symbolickým nástupcem pohanského boha Svantovíta, který byl v našich krajích ještě v době Karla IV. místy uctíván.
Celé scenérie je poctou i patronovi českého království svatému Václavovi. Právě místo, ze kterého je možné sluneční představení pozorovat, je symbolické. Na místě, kde dnes začíná Karlův most, býval brod přes řeku, kde bylo podle legendy zázračně přeneseno tělo knížete Václava přes rozbouřenou řeku, když dorazil pohřební průvod po staroboleslavské vraždě do Prahy.
Dispozice k celému pozorování pražského mystéria vyžadovala vyvýšením mostu a umístěním jeho pravého konce dále proti proudu. Celé sluneční představení můžeme pozorovat i dnes po 657 letech.

ČTĚTE TAKÉ LETNÍ SLUNOVRAT ZDE

Zdroj: David Černý


Návrat na obsah