MÉ ČLÁNKY - Jan Filip - věštec

Přejít na obsah

MÉ ČLÁNKY

Skryté stránky > Články

- Jan Filip - věštec, diagnostik, bylinkář, terapeutvýklad karet a run, diagnostika zdravotního stavu, bylinkářství, všeobecná magienavštivte můj E-Shop s talismany a amuletynavštivte můj E-Shop s magickými předmětyobjednejte se na výklad karet a runpřečtěte si mé články, publikované v tiskuzjistěte, jaká runa Vám byla dána do vínku

Sabat Lugnasadh, zvaný také Lammas je jeden ze čtyř hlavních pohanských svátků a je nejčastěji spojován s prvními oslavami žní. Slaví se zpravidla v noci z 1. 8. na 2. 8. Správně by se měl ale slavit v den, kdy je Slunce v patnáctém stupni Lva.

V tento den oslavujeme plodnost matky Země a vrchol cesty slunečního Boha Lugha, který postupně padá níže k obzoru a dny se zkracují. Bůh Slunce Lugh se vlastně zasnubuje s bohyní Země. Od toho odvozený název. Lugnasadh - Luhg, jako jméno slunečního boha a nasdh znamená "uzavřít sňatek" Lugnasadh tedy znamená "uzavírat sňatek s Ludhem". Lammas, přesněji Hlaf -mass, znamená zase slavnosti chleba.
Je to doba k provádění rituálů souvisejících se sklizní obilí, tedy prvními žněmi kouzly, splněným přáním, štědrostí, domácí očistou, kouzlem počasí, kouzly na vztahy a sňatky, úrodou a potravou.
Na oslavu sňatku Země a Slunce se ve středověku uzavíraly dočasné zásnuby, které trvaly tři čtvrtě roku. Sňatek mohli o Lughnasdhu uzavřít i ti méně šťastní, kteří svou lásku dosud marně hledali. K tomuto účelu sloužila zeď, z jejíž jedné strany se postavili chlapci a z druhé děvčata. Pak si podali ruce skrze otvory ve zdi a vzali si prostě toho, kdo stál na protější straně. Pokud toto "manželství na zkoušku" neklapalo, bylo o devět měsíců později během svátku Beltine (pálení čarodějnic) zase zrušeno. Další ze zvyků bylo, že se část sklizeného obilí, nebo menší snopy světily a pokládali se do rohů stodol, aby ochránily sklizené obilí od škůdců a chorob.
Jelikož opět křesťanská církev chtěla tyto pohanské svátky zrušit, ustanovila, že se v tomto období bude slavit svátek nanebevzetí panny Marie, který si křesťané připomínají 15. 8. Římané zase slavili přibližně ve stejném čase tedy 13. 8. Den měsíční bohyně Diany. Putovali tento ten v dlouhých procesích k posvátnému háji u jezera Nemi kam přinášeli v oběť malé sošky bohyně.


Tipy na rituál:

Nyní je ideální čas na magii prosperity, přípravu na podzimní sezonu, nové zaměstnání atd. Použijte papíry a svíce v barvách zlaté, která se odráží nyní v přírodě.
K létu patří také magie medu. Med spojuje panenky dvou rozhádaných milenců, které se připoutají k sobě v lidové magii.
Stále je příhodný čas na výrobu a zasvěcení šamanského váčku s bylinami které každá přinášejí svému nositeli vlastní dar

Pokud pracujete s Tarotem, vězte že tomuto svátku se přiřazují trumfy VIII a X, Spravedlnost a Štěstěna

Aktivity na Lammas

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

Podnikněte výlet na místní posvátný kopec a tam rozdělejte oheň.
Vyrobte si vlastní "roh hojnosti", zvaný cornucopia, a dejte do něj slunečnice a obilí.
Upečte společně chleba. Tento zvyk spojuje lidi, kteří společně chleba pečou.
Vystavte doma plody země na pěkném místě. Vypravte se na ovocné trhy.
Vyrobte si vlastní kukuřičnou panenku.Vzývání Lugnasadhu:

Král a Královna v sňatek vstupují,
zatímco pole zlátnou a zrají.
Léta políbením dary
zahrady jsou obětovány ústům Země.

Čarodějnice se slétají, své síly spojují,
hostí je větrný vír, nechť víra změní se v čin!
Splácení dluhů a sportovní hry,
zaklínání počasí, požehnání dětem,
chleba na zimu pečeme.

Čarodějnice se slétají, své síly spojují,
hostí je větrný vír, nechť víra změní se v čin!
Ohně, tanec v kole, dary země a ovoce
obětuj a uctívej ve stínů stínu.

Čarodějnice se slétají, své síly spojují,
hostí je větrný vír, nechť víra změní se v čin!
Srpnové Slunce zbronzoví,
zlaté děti zpívají
jiskry za soumraku, pohádková říše v dosahu.

Čarodějnice se slétají, své síly spojují,
hostí je větrný vír, nechť víra změní se v čin!
Pán temnot v noci mizí,
světlo léta s sebou nese,
a s ním i vše zlé.

Čarodějnice se slétají, své síly spojují,
hostí je větrný vír, nechť víra změní se v čin!

Návrat na obsah