MÉ ČLÁNKY - Jan Filip - věštec

Přejít na obsah

MÉ ČLÁNKY

Skryté stránky > Články

- Jan Filip - věštec, diagnostik, bylinkář, terapeutvýklad karet a run, diagnostika zdravotního stavu, bylinkářství, všeobecná magienavštivte můj E-Shop s talismany a amuletynavštivte můj E-Shop s magickými předmětyobjednejte se na výklad karet a runpřečtěte si mé články, publikované v tiskuzjistěte, jaká runa Vám byla dána do vínku

Na konci měsíce dubna a to v noci z 30. 4. na 1. 5. zde máme další pohanský svátek a tím je Beltaine - pálení čarodějnic, nebo Filipojakubská, či Valpuržina noc. Dle astronomického kalendáře by se měl slavit v noc, kdy je Slunce na 15 st. Býka. Tedy přesně uprostřed mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem.

Beltinová noc je oslavou plodnosti.  
Krásná paní Eoste vyzrála v plodnou, těhotnou ženu. Když ji bude Slunce milostivé, dozrají všechny plody, zem bude rodit a vydá nám své poklady.  
V minulosti a někde i dodnes se staví majka, právě jako symbol plodnosti. Skládá se z kruhu, což je symbol ženské plodnosti a kůlu, symbolem plodnosti mužské.  
Kruh je zavěšen na kůlu tak, aby ho kůl protínal. Kruh visí na červených a bílých stužkách, které symbolizují krev a mléko bohyně.  

Na vsích planou dva ohně, jeden bílý a jeden černý. V noci stojí ženy u bílého ohně a házejí do něj na papírku napsané přání. Muži jsou u černého, kam zase zahazují všechny své bolístky a trápení. Po půlnoci se oba tábory vymění, ženy tedy zahazují trápení a muži spalují svá přání. Na závěr přinášejí čtyři kněžky k ohňům slavnostně nazdobenou stařenu, vyrobenou z loňské úrody.

Slaměná stařena visela od loňské slavnosti podzimní rovnodennosti na trámu v kuchyni jako mocný talisman. Jako příslib, že zasetá úroda vzejde. Její úkol byl splněn, tak se s pokorou vrací tam, kam patří. Jako dým se vrátí k bohům a jako popel do lůna země.  

Ženy celou noc tančí a čekají na svítání. Ta, která se poklonila Venuši a přivítala prvomájové Slunce, získala lásku.

Za pradávných dob, při Valpuržině noci, také létaly čarodějnice, ovšem jinak, než vidíme v pohádkách.  
Vždy za noci se spoře oděné nebo nahé scházely u ohně, který je nejen hřál, ale také dodával sílu.  
Před obřadem mazaly svá lůna znecitlivující mastí z blínu, rulíku zlomocného a dalších bylin.  
U sebe měly vždy březová košťata, na která nasedaly.  
Třením košťat o svá pohlaví se pak oddávaly neuvěřitelně silné orgasmické vášni a úpěli v blahodárném opojení.  
Zároveň věštily tak, že čím výše na koštěti vyskočily, tím větší byla úroda na daný rok.  

Tento svátek je také spjatý s bohem Belenem a také s ohněm. Beltine v překladů znamená zářící oheň či Belenův oheň.
Dodnes sezapalují velké ohně a to proto, aby oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období.
Ohně na návrších měly také ochranný smysl.  
Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů. Květen potom byl svátkem milostných her.  
Z této doby také pochází oné líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

Jan Filip.Návrat na obsah